Secunderabad, Hyderabad, Telangana
GST No. 36AACCB8215D1Z1
Call 08047301265 62% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
Product Brochure
| Base Metal | PPGL |
| Thickness | 1 mm |
| Coating Paint | SMP |
| Usage/Application | Construction |
| Material | PPGL |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Alu Zinc Coating | 70 gsm |
| Width | 1220 mm |
| Top Coat Thickness | 20 µm |
| Back Coat Thickness | 10 µm |
| Coil Weight | 5 MT |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Brand | APL APOLLO |
| Thickness | 0.45 mm |
| Length | 12 Feet |
| Material | Steel |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Thickness | 0.30 mm |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Residential |
| Grade Material | AZ-70 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Thickness | 0.3 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 10 ft |
| Width | 4 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Zinc Coating | 80 GSM |
| Thickness | 1 mm |
| Form | Sheet |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | IS 226 |
| Spangle | Regular Spangle |
| Brand | JSW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Commercial |
| Usage / Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Purlin Type | C Purlin |
| Material | Galvanized Steel |
| Length | 6 m |
| Thickness | 2 mm |
| Position | Exterior |
| Coating | Paint Coated |
| Web Depth | 150 mm |
| Yield Strength | 350 MPa |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Galvanized |
| Flange Width | 50 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage | Industrial Shed, Warehouse, Cold Storage, Residential Roofing, Parking Shed, Factory Building |
View Complete details