Secunderabad, Hyderabad, Telangana
GST No. 36AACCB8215D1Z1
Call 08047301265 54% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Base Metal | PPGL |
| Thickness | 0.60 mm |
| Coating Paint | SMP |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | APL APOLLO |
| Color | Multicolor |
| Zinc Coating | 90 gsm |
| Coating Type | Pre Painted |
| Shape | Round |
| Material | PPGL |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1250 mm |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Gp Iron |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Quality | Prime |
| Application | Ducting |
| Coil Weight | 5 MT |
| Surface Finish | Non Skin Pass |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Material | Steel |
| Slit Width | 100 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Technique | Hot Rolled |
| Base Metal | HR |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Edge | Slit Edge |
| Brand | JSW |
| Coil Weight | 1000 kg |
| Application | Earthing Strip, Fabrication, Cable Tray, Clamp, Purlin |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
Product Brochure
| Base Metal | Bare GL |
| Size | >100 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Alu Zinc Coating | 70 gsm |
| Material | BGL |
| Usage/Application | Roofing |
| Brand | APL APOLLO |
| Color | Silver |
| Coil Weight | 4-5 MT |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
Product Brochure
| Base Metal | Bare GL |
| Thickness | 0.5 mm |
| Alu Zinc Coating | 70 gsm |
| Material | BGL |
| Usage/Application | Roofing |
| Brand | APL APOLLO |
| Color | Silver |
| Coil Weight | 4-5 MT |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Slit Width | 100 mm |
| Thickness | 1.00 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Base Metal | CR |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Edge | Slit Edge |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Nippon |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Base Metal | CR |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Width | 1250 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Surface Finish | Skin Pass, Non Skin Pass |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Thickness | 2 mm |
| Size | >100 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 4 Feet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
Product Brochure
| Base Metal | PPGL |
| Size | >100 mm |
| Coating Paint | SMP |
| Thickness | 0.50 mm |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Color | White |
| Alu Zinc Coating | 150 gsm |
| Width | 1220 mm |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Galvanized Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Pre Painted |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
Product Brochure
| Base Metal | PPGL |
| Thickness | 0.50 mm |
| Alu Zinc Coating | 150 gsm |
| Coating Paint | SMP |
| Width | 1220 mm |
| Color | Red |
| Coating Class | AZ150 |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Pre Painted |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness of Sheet | 0.40 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Base Metal | CR |
| Thickness | 0.25 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Width | as required |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Surface Finish | Skin Pass, Non Skin Pass |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Material | Galvanized Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Thickness | 1.20 mm |
| Width | 1250 mm |
| Brand | Nippon |
| Material | Galvanized Iron |
| Usage/Application | Construction |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Cold Rolled |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Base Metal | CR |
| Size | >100 mm |
| Thickness | 0.25 mm to 3.00 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Width | 1250 mm |
| Coating Type | Regular Spangle |
| Technique | Galvanized |
| Surface Finish | Non Skin Pass, Skin Pass |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | JSW/ AMNS/ TATA/ BHUSHAN |
| Coating | Zinc |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Thickness | 0.25 mm to 3.00 mm |
| Width | 1250 mm |
| Size | >100 mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Gp Iron |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Quality | Prime |
| Application | Ducting |
| Packaging Type | Packed |
| Coil Weight | 5 MT |
| Surface Finish | Non Skin Pass |
| Coating Type | Regular Spangle |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Width | 1250 mm |
| Size | >100 mm |
| Grade | IS 2062 E250 |
| Thickness | 4.0 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Mild Steel |
| Coil Weight | 25 MT |
| Edge Condition | Mill Edge |
| Application | Pipes, Structural, Fabrication, Automotive |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Jindal |
| I Deal In | New Only |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Material | Mild Steel |
| Slit Width | 150 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Technique | Hot Rolled |
| Edge | Slit Edge |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Product Form | Slit Coil |
| Brand | TATA |
| Color | Silver |
| Coil Weight | 1000 kg |
| Packaging Type | Roll |
| Application | Earthing Strip, Cable Tray, Clamps, Purlin |
| Base Coil Width | 1250 mm |
| Processing | Slitting |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Material | Mild Steel |
| Slit Width | 150 mm |
| Size | >100 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Technique | Hot Rolled |
| Edge | Slit Edge |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Product Form | Slit Coil |
| Brand | TATA |
| Coil Weight | 1000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details