Secunderabad, Hyderabad, Telangana
GST No. 36AACCB8215D1Z1
Call 08047301265 54% Response Rate
Send Enquiry
| Section Shape | Rectangular |
| Outer Diameter | 48 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Brand | Nippon |
| Grade | IS 4923 |
| Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Application | Automotive, Scaffolding, Railings, Furniture, Structural, Cable Duct, Greenhouse |
| Color | Silver |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Section Shape | Square |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Brand | Nippon |
| Grade | IS 4923 |
| Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Automotive, Greenhouse, Furniture, Structural, Railings, Cable Duct, Scaffolding |
| Color | Silver |
| Forming Method | ERW |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Section Shape | Round |
| Outer Diameter | 42 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Brand | Nippon |
| Grade | IS 4923 |
| Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Furniture, Automotive, Cable Duct, Greenhouse, Railings, Structural, Scaffolding |
| Color | Silver |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Section Size | 100 x 100 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 1-2 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Surface Finish | Black |
| Corner Type | Radius Corner |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Anti Rust Treated |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Class | C Class |
| Pipe Section | Round |
| Brand | Nippon |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Section Size | 60 x 40 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 2-3 mm |
| Grade | IS 4923 |
| Surface Finish | Black |
| Corner Type | Radius Corner |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Anti Rust Treated |
| Application | Fabrication, Structural, Support Frame |
| Section Shape | Rectangular |
| Manufacturing Process | ERW |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Pipe Section | Rectangular |
| Brand | Nippon |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Section Shape | Square |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Thickness | 1-2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Grade | IS 2062 |
| Surface Finish | Black |
| Material | MS |
| Usage Application | Industrial |
| Surface Treatment | Anti Rust Treated |
| Application | Fabrication |
| Technique | Hot Rolled |
| Corner Type | Sharp Corner |
| Manufacturing Process | ERW |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Brand | Nippon |
View Complete details