Secunderabad, Hyderabad, Telangana
GST No. 36AACCB8215D1Z1
Call 08047301265 54% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Width | 914 mm |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Brand | JSW |
| Length | 12 ft |
| Brand Series | JSW Steel |
| Width | 4 ft |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Usage/Application | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Length | 6 m |
| Material | Galvanized Iron |
| Coating | Paint Coated |
| Web Depth | 200 mm |
| Yield Strength | 350 MPa |
| Surface Treatment | color coated |
| Position | Exterior |
| Brand | APL APOLLO |
| Flange Width | 70 mm |
| Surface Finish | Color Coated |
| Hole Type | Plain |
| Usage | Industrial Shed |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Length | 6 m |
| Shape | Rectangular |
| Coating | Paint Coated |
| Web Depth | 150 mm |
| Yield Strength | 350 MPa |
| Position | Interior, Exterior |
| Flange Width | 50 mm |
| Surface Finish | Color Coated |
| Hole Type | Plain |
| Usage | Parking Shed, Industrial Shed, Factory Building, Warehouse, Cold Storage |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Thickness | 0.47 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 12 ft |
| Color | Blue |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Zinc Coating | 80 GSM |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Form | Sheet |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Color | SIlver |
| Brand | Essar Steel |
| Grade | Commercial (CQ) |
| Spangle | Regular Spangle |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Kg
| Thickness | 0.8 mm |
| Zinc Coating | 80 GSM |
| Usage/Application | Commercial |
| Form | Sheet |
| Type | Stainless Steel Sheets |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Usage / Application | Industrial |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Brand | Tata Steel |
| Grade | Structural |
| Spangle | Regular Spangle |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Sheet Material | Aluminium |
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Material | Steel |
| Sheet Length | 10 ft |
| Profile Type | Corrugated |
| Length | 12 ft |
| Usage Area | Industrial, Residential, Commercial, Parking Shed, Warehouse, Cold Storage, Agricultural, Farmhouse |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Pre Painted |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
View Complete details